צרו קשר

חוף הים של מצפה רמון

מסלול לכל המשפחה

 

בארצנו הקטנטונת והיפה, ברגע שמתגלה מקום "סודי" השמועה עוברת כאש בשדה קוצים ותוך זמן קצר המקום הופך לסודי בכאילו.

לאחרונה אני נשאלים יותר ויותר "איפה זה הים של מצפה?"

אז בואו נעשה קצת סדר.

זו אינה אגדה, יש מקום כזה והוא נגיש לכולם. "צבעי מכתש רמון" הוא הגן הלאומי החדש שנפתח לפני שנה למטיילים בסוף תהליך שיקום ופיתוח שעבר אזור המחצבות במכתש רמון.

הפארק ממוקם בלב המכתש, במקום בו שוקמו מחצבות חרסית שהפכו בשיתוף עם רשות הטבע והגנים והמועצה המקומית מצפה רמון לגן לאומי. המחצבות עברו שיקום נופי ואקולוגי, וכיום ניתן לבקר בו בנסיעה בציר המרכזי שלו, במסלולי הליכה ובשבילי אופניים.

שווה מאוד לרדת דרומה למדבר בתקופה הזו של השנה, מזג האוויר נעים, גבי המים והמעיינות מלאים ומי שמכיר יודע שדווקא בחורף שמי המדבר מפתיעים במראות נהדרים. נרד דרומה למרחבי הנגב בכביש 40, נעבור את מצפה רמון (נבחין בקניון החדש שנפתח לאחרונה), נמשיך בנסיעה ונרד למכתש דרך כביש "מעלה עצמאות", מסוף הירידות נמשיך בנסיעה עוד כ5.5 ק"מ עד שנבחין בצידו המזרחי של הכביש בשלט שיפנה אותנו לגן הלאומי "צבעי מכתש רמון".

על הגבעה בסמוך לכניסה לאתר תבחינו בתותח ענק, הוא למעשה כבשן ענק, ששימש לשריפת המינרלים והפיכתם לחומר חסין אש. מד הטמפרטורה של התנור כוון ל-1,600 מעלות צלסיוס והתוצאה לאחרי החימום היתה חומר עיסתי ששימש לבניית לבנים חסיני אש. סמוך לתנור תבחינו בכמה ערימות של חולות צבעוניים וביניהן מוצג תרשים ענק על סלע, שבו הסברים ברורים (עד כמה שניתן) על היווצרות מכתש רמון.

נמשיך בנסיעה בדרך הנוף של הפארק עד שנראה בצד שמאל סככה מעוצבת בצבעי המכתש, שצבעיה משתלבים היטב בנוף המדברי, נחנה את הרכב. אנחנו עומדים בנקודת התצפית על מכרה האגם. המראה מהמם. קשה להישאר אדיש למראה מים צלולים בלב מדבר, התפארה של הסלעים הצבעונים מסביב מספקת תחושה של התרוממות רוח, שמחה והודאה לה' על פלאי הבריאה. קחו אתכם בגד ים, קרם הגנה ואם אפשר גם צילייה. הליכה של 5 דקות תוביל אתכם לחוף הים של מצפה. הבריכה עמוקה ומתאימה לשחייה, נחצבה לתוך אקוויפר (מי תהום), כך שהבריכה מלאה מים כל ימות השנה. המים נקיים והגישה אליהם נוחה. בזמן השחייה נבחין מסביב בדפנות הבריכה בסלעים במגוון צבעים מרהיבים. פשוט גן עדן מדברי.

לאחר הטבילה בבריכה אני ממליץ להמשיך בדרך הנוף החוצה את הפארק, בסיומה נגיע לחניון בארות, חניון מוסדר בלב המכתש. בחניון ניתן להשאיר את הרכבים ולצאת למסלול הליכה לעבר עין סהרונים, מעיין יפהפה הניזון ממי תהום גבוהים בלב המכתש, שפיעתו בעיקר בחורף ובתחילת האביב. שמו מגיע מצמח הסהרון המשתלשל אשר גדל בקרבת מקום. המעיין והצמחייה השופעת סביבו הם מקור משיכה לבעלי חיים רבים. בסמוך למעיין עומד מצד סהרונים, מצודה נבטית על דרך הבשמים. תנועת השיירות הנבטית  על דרך הבשמים התנהלה לרוב באורחות גמלים. המסע חולק למקטעים מקטעים כך שבכל ערב השיירה תוכל לחנות במקומות מוגנים בהם יהיה ניתן להצטייד להמשך למחרת במסע. בנגב מצויים כמה מצדים וחאנים כחלק ממערך דרך הבשמים אשר השתמרו במספר מקומות. מצד סהרונים היא אחת המצודות הקטנות שהשתמרו לאורך תוואי הדרך הראשית. המצודה היא מבנה מרובע. בליבה חצר מרכזית המוקפת בחדרי מלאכה, חדרי שירות ובתנור.

חוויה סודית ומהנה מובטחת!

מוזמנים לפנות אלינו לכל טיפ ושאלה.

***

הוראות הגעה לגן לאומי צבעי מכתש רמון

לבאים מצפון (מכיוון מצפה רמון), נרד בירידות  של מצפה רמון לכיוון דרום (מעלה עצמאות), נפנה שמאלה  בין סימני ק"מ 86-87 ( בגלל שיש במקום קו הפרדה רצוף לא ניתן לפנות שמאלה ויש להמשיך בנסיעה עוד כ-1 ק"מ). נרד בזהירות מזרחה לדרך עפר. ממשיכים בנסיעה עד שרואים שלט ירוק וגדול שעליו כתוב "גן לאומי צבעי מכתש רמון", זו הכניסה.

 

*בכל מקרה שהוא, אין לראות את המידע באתר כהמלצה אלא כמסירת מידע בלבד, אשר אין צוות האתר והמדריכים אחראים לנכונותו.

התמונות הנפלאות באדיבות ארז דגן.

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.

נגישות

 • גודל פונטים

מקרא נגישות

לתאימות מלאה יש להשתמש בדפדפנים כרום ופיירפוקס
למעבר בין אלמנטים בדף לחץ על מקש ה - Tab, לחזרה אחורה לחץ על צרוף המקשים - Shift + Tab

בכלי נגישות זה ניתן לבצע מספר דברים

 • - להחליף צבעוניות של האתר במחלקת הצבעוניות
 • - להגדיל ולהקטין פונטים ללא שבירות עיצוביות
 • - להדגיש כותרות ולינקים בקו מתאר תחתון
 • - ניתן גם לעבוד מקלדת בלבד ולגלוש באתר
 • - ניתן להפעיל מסמך ללא עיצוב כלל
 • - ניתן לאפס הכול לברירת המחדל

ניתן להגיע למקומות עיקריים בקלות ע"י צירופי המקשים הנ"ל

 • ESC מאפס את האינדקס של המסמך ומציב אותו בתפריט ניווט מהיר
 • ALT + i – כיבוי והדלקת מידע זה
 • ALT + m – מעבר מהיר לתפריט הנגישות
 • ALT + s – מעבר לתפריט ניווט מהיר
 • ALT + 1 – חזרה לדף הבית
 • ALT + 2 – מעבר לתפריט הראשי
 • ALT + 3 – מעבר לתוכן המרכזי בעמוד
 • ALT + 4 – מעבר לחיפוש כללי
 • ALT + 5 – מעבר לדף יצירת קשר

במידה ועוברים בין דפים באתר המידע לגבי הבחירות שביצענו נשמר וממשיך עם הגולש אל הדף הבא